Prejav Miloša Kopeckého na IV. sjezdu Svazu československých dramatických umělců (1987) je čo do obsahu aktuálny aj dnes

Na svoju dobu mimoriadne odvážny verejný prejav Miloš Kopecký predniesol na IV. sjezdu Svazu československých dramatických umělců v roku 1987.

Vyzýval v ňom predstaviteľov vtedajšej moci – KSČ o vytvorenie mravnej, spravodlivej a slobodnej spoločnosti. A vyzval ich k odchodu s tým, že odídu nepochybne. Záleží len na tom, kedy a ako.

Komunisti si povedať nedali a opačne, Kopecký čelil nemalým problémom s totalitným režimom. Zapísal sa však do histórie a my dnes môžeme povedať, že čo do obsahu, je jeho prejav z pred takmer štyroch desaťročí hlavne na Slovensku mimoriadne aktuálny.

Audioverziu inak v danej dobe zakázaného prejavu sa mi podarilo získať na audiokazete a zachovať do Nežnej revolúcie. Následne sme záznam z audiokazety ktorá je stále vystavená v expozícii Múzea totality digitalizovali a archivovali aj v tejto podobe.

Prejav rešpektovaného herca a osobnosti Československa Miloša Kopeckého stojí za vypočutie.